Instrukcja budowy bocianiego gniazdo :)
Bocian biały od wieków zakłada gniazda w pobliżu siedzib ludzkich ciesząc się powszechną sympatią ze strony człowieka. Właściciele posesji aby zapewnić swoim bocianom jak najlepsze warunki dbają o ich gniazda. W razie potrzeby naprawiają je, wzmacniają przechylające się drzewa i pękające konary, przed każdym sezonem przycinają zarastające dolot gałęzie.
Nie każdy ma to szczęście aby gościć u siebie bociany. Wielu gospodarzy poprzez stawianie platform próbuje zwabić ptaki i zachęcić do osiedlenia się. Dawniej jako podstawy pod gniazda stosowano drewniane koła i brony, które kładziono na dachy lub drzewa. Obecnie montuje się różnego rodzaju stelaże z drewna a także opony ciągnikowe i samochodowe (które w większości nie są zajmowane i z pewnością nie dodają uroku obejściu).
Kiedy gospodarz zmuszony jest rozebrać stary budynek, a nie chce rozstawać się z bocianami mieszkającymi na jego dachu, często montuje podstawę na innym budynku lub pobliskim drzewie, a czasami przenosi gniazdo na specjalnie w tym celu ustawiony słup.
W okresie 1994 – 2004, w ramach Programu Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk, realizowanego przez PTPP „pro Natura” dzięki wsparciu GEF/SPG, a zwłaszcza strategicznego sponsora programu - Fundacji EkoFundusz, przeprowadzono renowacje i pielęgnacje ponad 11000 gniazd w Polsce. Niniejsza instrukcja podsumowuje nasze doświadczenia w zakresie renowacji zagrożonych gniazd zdobyte na przestrzeni lat. Mamy nadzieję, że zawarte w niej informacje okażą się pomocne przy renowacji gniazd, wyborze właściwego miejsca pod nową platformę oraz rozwiązywaniu typowych problemów związanych z gniazdami, a podjęte działania przyczynią się do ochrony bocianów w Polsce.
Informacej ze strony: http://www.bociany.pl/sites/default/files/Instrukcja_budowy_platform.pdf
Źródło: bocian.pl - Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura".
Masz pytania - zapraszamy do kontaktu:
Projektowanie stron www Słupsk Copyright © 2014