Wniosek Fundacji " Wsparcie systemu oświaty i zapewnienie równego dostępu do rozwoju edukacyjnego dzieci poprzez organizację zajęć kulturalnych, muzyczno-teatralnych, plastycznych i wycieczek dla przedszkolaków z Gminy Potęgowo" został pozytywnie oceniony i zaakceptowany przez operatora programu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu pn. „Kto ty jesteś – Polak Mały” Moduł 2 pn. „Kultura dla przedszkola”.
Projekt skierowany jest do 180 dzieci w wieku przedszkolnym z Gminy Potęgowo (powiat słupski), podzielonych na 17 grup (liczba dzieci w grupach w zależności od ilości dzieci ze specjalnymi potrzebami). Przedszkole w Szkole Podstawowej Łupawa - 65 dzieci, Przedszkole w Szkole Podstawowej Skórowo - 40 dzieci oraz w Przedszkolu w Potęgowie - 75 dzieci.
W ramach dotacji w kwocie 83.214 zł zrealizowane zostaną poniższe działania::
A. organizowanie zajęć poświęconych kulturze lokalnej, tradycjom i dziedzictwu kulturowemu
Wizyta edukacyjna w Pałacu w Runowie, przypałacowej Stadninie Koni oraz Skansenie starych Maszyn Rolniczych.
Poznanie historii i dziedzictwa kulturowego regionu, Historia Pałacu: Krótkie opowieści o pałacu i jego znaczeniu w lokalnej historii, zabawy historyczne dostosowane do przedszkolaków. Skansen Starych Maszyn Rolniczych: Pokaz dawnych maszyn rolniczych i ich roli w życiu przodków. Rozwijanie wiedzy o lokalnej historii. Wzmacnianie poczucia tożsamości kulturowej, wspólne zwiedzanie ogrodów pałacu i przypałacowych gospodarstw. Warsztaty w Stajni - zapoznanie dzieci z tradycjami jeździeckimi i opieką nad końmi. Przedstawienie koni i ich znaczenia w tradycji lokalnej w formie opowieści.
B. organizowanie zajęć plastycznych oraz muzyczno-teatralnych,
1. Warsztaty Plastyczne: Ilość: 3 godziny zajeć lekcyjnych, przeprowadzone w miesiącach X, XI, XII 2024 roku, Przedszkola w Łupawie, Skórowie i Potęgowie. Zakres tematyczny: Techniki malowania na różnych materiałach, eksploracja barw i form, co ma na celu rozwijanie zdolności manualnych oraz artystycznych.
2.Warsztaty Teatralno-Muzyczne: Ilość: 5 sesji, realizowanych w miesiącach X, XI, XII 2024 roku, Przedszkola w Łupawie, Skórowie i Potęgowie. Adaptacje lokalnych legend i historii w formie teatralnej, nauka piosenek i tańców, które mają na celu rozwijanie wyobraźni oraz zdolności wyrazu artystycznego. Warsztaty Teatralno - muzyczne inspirowane cyklem bajek Niedźwiedź i Masza - z Teatru Tęcza w Słupsku edukacja ogólnorozwojowa rozwijająca wyobraźnię i kreatywność dzieci warsztat 1: „Niedźwiadko – kanapki” warsztat 2: „Banana Havana” warsztat 3: „Pesto Presto” warsztat 4: „Świąteczna kuchnia Niedźwiedzia i Maszy” warsztat 5: „Wielkanocna kuchnia Niedźwiedzia i Maszy”
C. współpraca z lokalnymi instytucjami kulturalnymi w celu organizowania warsztatów i wydarzeń kulturalnych dla dzieci – transport przy współpracy z Gminą potęgowo
1. wydarzenia kulturalne dla najmłodszych - Spektakl w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku. Adaptacje sztuki dla najmłodszych - spektakl kierowny dla dzieci w wieku przedszkolnym
2. muzelane warsztaty tradycji lokalnych w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Warsztaty: Fleciki, piszczałki, klekotki – zajęcia muzyczno-ruchowe. Jak i na czym dawniej grały dzieci mieszkające na wsi? lub Warsztaty: Pokaż mi, co w garnku masz – co dawniej jadano na pomorskiej wsi. Poznajemy dawne wyposażenie kuchni i tradycyjny wiejski jadłospis. Gotujemy polewkę na maślance lub kartoflankę, smażymy racuchy na kuchni kaflowej.
3.Integracyjny Rajd Mikołajkowy organizowany we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Potęgowie Termin: Grudzień 2024 roku. Uczestnicy: Dzieci, rodziny oraz mieszkańcy Gminy Potęgowo. Cel: Integracja społeczności poprzez wspólne działania, gry i zabawy związane z lokalnymi tradycjami świątecznymi, wzmocnienie więzi międzypokoleniowej. Organizacja Rajdu Mikołajkowego, który połączy dzieci, ich rodziny oraz lokalnych mieszkańców w ramach świątecznych tradycji i wspólnych zabaw, wspierając tym samym integrację społeczną i poczucie wspólnoty
Projekt zakłada współpracę lokalnych Instytucji i organizacji pozarządowych. Wpisuje się w cele i założenia Programu. Jego szczególnym walorem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dla dzieci z obszarów wiejskich.
Zapraszamy do sledzenia wydarzeń w ramach niniejszego projektu: https://www.facebook.com/fundacjarunowo/
Masz pytania - zapraszamy do kontaktu:
Projektowanie stron www Słupsk Copyright © 2014