W dniach 21 – 25 II 2016 roku w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie odbywały się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych z miasta Lęborka, wytypowanych przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lęborku. Organizatorem aktywnego wypoczynku była Fundacja Bocianie Gniazdo w Runowie. Mimo, iż zimowa aura nie przyniosła nam wymarzonego śniegu, to i tak 20 osobowa grupa dzieci miała możliwość spędzić swój czas, wolny od szkolnych zajęć, w ciekawy i atrakcyjny sposób.
Pobyt dofinansowany został przez Urząd Miasta Lęborka w ramach powierzenia realizacji zadania publicznego pod nazwą Wyjazd profilaktyczno - wypoczynkowy dzieci i młodzieży z Lęborka „Zimowe szaleństwa w Runowie 2016”. Zajęcia przebiegały według opracowanego przez organizatora programu zawierającego szereg warsztatów. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach jeździeckich, survivalowych, rozwoju osobistego, a także w warsztatach profilaktyczno-edukacyjnych o przeciwdziałaniu uzależnień. Program był tak skonstruowany, aby dzieci spędzając czas w miłej atmosferze w ciekawy sposób poszerzały wiedzę na temat uzależnień i ich wpływu na wszystkie sfery życia człowieka. Biorąc pod uwagę fakt, iż grupa dzieci uczęszczających na zajęcia była zróżnicowana pod względem wiekowym jak i materialnym zależało nam na kształtowaniu postawy tolerancji.
Plan dnia został skonstruowany w taki sposób, by zapewnić uczestnikom trzy bloki zajęć każdego dnia.
Pierwszymi warsztatami, w których brały udział dzieci oraz młodzież zgłoszona do projektu, były zajęcia integracyjne połączone z warsztatami rozwoju osobistego. Obejmowały one cały szereg gier i zabaw ukierunkowanych na rozwój takich cech jak poczucie własnej wartości, podniesienie samooceny, rozwijające umiejętności mówienia i słuchania, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, a także doskonalenia umiejętności interpersonalnych w grupie. Dzieci początkowo podchodziły sceptycznie do tego typu zajęć, aby po jakimś czasie odrzucić bariery i w pełni zaangażować się w udział w zabawie.
Podczas pięciu feryjnych dni, dzieci miały możliwość zdobycia wiedzy odnośnie jeździectwa. Uczestniczyli zarówno w wykładach dotyczących zachowania w stajni, zasad bezpieczeństwa, a także w wykładach multimedialnych dostarczających informacji o rodzajach maści koni oraz ich budowy. Nabyli również wiedzę z zakresu pielęgnacji, karmienia i postępowania z końmi, a także jazdy konnej, co jest szczególnie ważne, gdyż wpływa ona zarówno na rozwój emocjonalny, jak i fizyczny człowieka. Zauważona została niesamowita zmiana w zachowaniu dzieci i młodzieży podczas pobytu w stajni i przebywania z końmi. Osoby, które niekiedy wykazywały brak umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami, potrafiły być wybuchowe, podczas kontaktu z tymi pięknymi zwierzętami osiągały spokój, stawały się opiekuńcze i wrażliwe.
Odbyły się także warsztaty survivalowe, których celem była integracja grupy oraz zdobycie przez dzieci i młodzież wiedzy dotyczącej podstaw survivalu. Uczestnicy mieli możliwość pozyskania wiedzy odnośnie technik przetrwania w lesie, budowania obozowiska, a także rozpalania ognia i pozyskiwania wody. Droga powrotna wiodła przez most linowy i ogromną, stromą górę, co pozwoliło na sprawdzenie ogólnej sprawności biorących udział w zajęciach dzieci. Przeprowadzono także grę terenową INO na terenie Rezerwatu Przyrody „Grodzisko Runowo”, której celem było sprawdzenie uzyskanych przez dzieci i młodzież umiejętności, ukierunkowanie na zdrową rywalizację wśród uczestników oraz dobrą zabawę. Podczas zajęć w lesie, różnice i bariery między uczestnikami zatarły się. Mimo, iż w trakcie pobytu niektórzy z uczestników izolowali się, ignorowali niekiedy innych, to podczas zajęć w terenie ochoczo uczestniczyli w aktywnych zajęciach grupowych oraz pomagali sobie wzajemnie.
Dodatkowo zorganizowano także przejażdżki quadem oraz zajęcia alpinistyczne, aby umilić dzieciom pobyt w Runowie oraz dać im zastrzyk adrenaliny. Ta forma spędzenia czasu świetnie przypadła dzieciom do gustu. Prawie każdy z obecnych chciał spróbować szalonej przejażdżki z instruktorem i poczuć się jak prawdziwy alpinista.
Dzieci uczestnicy również w warsztatach odnośnie profilaktyki uzależnień. Zajęcia miały na celu uzmysłowić im czym jest uzależnienie, w jaki sposób się kształtuje, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej zawierającej treści o tematyce uzależnień, mitów krążących wokół młodzieży odnośnie tej tematyki. Warsztaty prowadzono również w formie ćwiczeń, które polegały m.in. na odgrywaniu krótkich scenek w grupach, przyporządkowaniu destrukcyjnych działań środków uzależniających do konkretnych substancji oraz wielu innych ćwiczeniach, ułatwiających zrozumienie zagadnień.
Atrakcją dla dzieci okazał się wieczór filmowy z popcornem na ciepło. Wyemitowano film pt. „Percy Jackson i bogowie egipscy – złodziej pioruna”. Zarówno młodsi i starsi uczestnicy byli zachwyceni. Wieczór filmowy zorganizowano dwukrotnie, ze względu na brak zainteresowania dyskoteką kolonijną i prośbę uczestników o spędzenie wieczoru na oglądaniu kolejnej części filmu „Percy Jackson i morze potworów”. Uszanowano prośbę dzieci i młodzieży i zorganizowano kolejny wieczór „przed ekranem”. Pierwszy wieczór filmowy przebiegał bez zakłóceń. Kolejny seans jednak zakończył się wcześniejszym powrotem do pokoi, ze względu na brak zainteresowania większej części grupy emitowanym filmem oraz przeszkadzaniem innym uczestnikom mimo kilkukrotnym upomnieniom. Zorganizowano także warsztaty promocji zdrowia pt. „Zdrowo – owocowo – jarzynowo”, których celem było zapoznanie uczestników z zasadami zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się o konieczności mycia warzyw i owoców, mówiono o składnikach odżywczych, wartości energetycznej owoców i warzyw, a wszystko to podczas przyrządzania przepysznej sałatki owocowej, którą podano na kolację. Chcąc urozmaicić uczestnikom pobyt, zorganizowano również zajęcia plastyczno-manualne, ze względu na zbliżające się Święta Wielkanocne.
Dnia 25 II 2016 roku odbył się apel pożegnalny, na którym nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród. Nagrodę specjalną, którą był voucher na uczestnictwo w kolonii w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie za ogromny zapał, wiele radości oraz ogromną chęć uczestnictwa w każdym rodzaju zajęć otrzymała Zuzanna Płotka. Kilka osób zostało również wyróżnionych drobnymi upominkami :)
Pomimo wielu trudności uważamy, że warto realizować "niełatwe" (jak ten) projekty. To dzięki niemu widzimy, że nasza praca i trud jaki w nią wkładamy jest cenny i niezmiernie potrzebny. Większość uczestników ferii po raz pierwszy miała możliwość wypoczynku poza swoim miejscem zamieszkania i poznania czegoś zupełnie nowego. Wszystkim uczestnikom życzy powodzenia i sił w pokonywaniu trudności :)
Masz pytania - zapraszamy do kontaktu:
Projektowanie stron www Słupsk Copyright © 2014